
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | S08 |
| Interface | I²C, LIN, SCI, SPI |
| Memory Size | 32 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 12 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 1 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Packaging | Tube |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| RoHS | Compliant |
Stock: 10
Distributors
pcbx
Unit Price$2.89736
Ext.Price$2.89736
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.89736 | $2.89736 |
| 10 | $2.20316 | $22.03160 |
| 25 | $2.00909 | $50.22725 |
| 50 | $1.93752 | $96.87600 |
| 100 | $1.86850 | $186.85000 |
| 300 | $1.80194 | $540.58200 |
| 500 | $1.73775 | $868.87500 |
| 1000 | $1.67584 | $1675.84000 |
| 3000 | $1.61614 | $4848.42000 |
| 5000 | $1.55854 | $7792.70000 |
